Opublikowany przez: Magda M. Redakcja 2019-09-26 22:01:04
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jonathan Borba on Unsplash
Wymioty u dziecka, zwłaszcza małego, zawsze stanowią dla rodziców powód do niepokoju i zmartwień. Należy jednak różnicować wymioty, które mogą być ulewaniem, powstać ze zwykłego przejedzenia i te, które mogą być objawem choroby. Co można podać dziecku, kiedy wymiotuje?
Wymioty u dziecka stanowią rekcję obronną organizmu na stan, bądź produkt, który został odebrany jako szkodliwy dla organizmu. Tak samo nasze ciało reaguje też na choroby wywołane obecnością tych wirusów lub bakterii, których efektem działania mogą być miedzy innymi wymioty.
Warto jednak odróżniać wymioty, od ulewania, które dotyczy najczęściej małych dzieci. Wymioty są gwałtowne, wydobywają się w sposób „chlustający”.
Zdarza się, że dzieci wymiotują w wyniku przejedzenia, stresu, czy choroby lokomocyjnej. Zdarza się również, że małe dzieci wymiotują w wyniku towarzyszącej wymiotom infekcji (anginy, infekcja ucha, zapalenie zatok).
Jeśli wymioty wystąpiły jednokrotnie, a dziecko poza tym dobrze się czuje i nie ma innych objawów, należy je uważnie obserwować. Jeśli jednak wymioty się powtarzają lub są bardzo częste, w wymiotach pojawi się krew, lub wystąpiła gorączka, a dziecko kiepsko się czuje – trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. Jeśli nawet jednokrotne wymioty okażą się dla nas niepokojące, tez warto udać się z dzieckiem na wizytę do pediatry lub lekarza rodzinnego – wymioty mogą być bowiem objawem wielu innych chorób, które wykluczyć może wyłącznie lekarz.
Nie podawajmy leków na własną rękę. Zawsze warto skonsultować objawy u dziecka z lekarzem lub farmaceutą.
Co w warunkach domowych możemy podać dziecku kiedy wymiotuje, aby ulżyć mu w złym sampoczucie i poprawić stan zdrowia?
Przede wszystkim pamiętajmy o nawodnieniu, bo w trakcie wymiotów, czy sensacji żołądkowo-jelitowych może dojść do odwodnienia dziecka, co jest niebezpiecznym stanem. Zadbajmy o to, aby dziecko dużo piło – najlepiej małymi łykami i powoli, aby nie drażnić dodatkowo błony żołądka. Najlepsza będzie letnia woda, ale sprawdzą się także herbatki ziołowe – na przykład z rumianku, kopru. Dobra będzie także letnia woda z imbirem. Możemy dodać do niej odrobinę cukru (ale dokładnie - na czubeczku łyżeczki).
Nie podawajmy dziecku jedzenia, zwłaszcza gdy wymioty jeszcze nie ustępują. A po epizodach z wymiotami również warto zachować lekką dietę – bułka, biszkopty, kasza manna na wodzie itp.
Czytaj też:
>> Objawy spadku odpornośći - jak je rozpoznać?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.