Ćmy: czy wielkie owady w mieszkaniach są niebezpieczne i jak z nimi walczyć - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ćmy: czy wielkie owady w mieszkaniach są niebezpieczne i jak z nimi walczyć

Ćmy: czy wielkie owady w mieszkaniach są niebezpieczne i jak z nimi walczyć

Autor zdjęcia/źródło: Obraz Ian Lindsay z Pixabay

Od kilku tygodni wielkie ćmy wpadają do mieszkań w wieku dzielnicach Warszawy. Czy mieszkańcy innych miast też mają ten problem? Skąd się biorą ćmy w mieszkaniu i jak walczyć z ćmami? Są ogromne, boją ich się dzieci i domowe zwierzaki.

Od kilku tygodni Warszawiacy z Ursynowa, Targówka, Mokotowa, Żoliborza i Ochoty skarżą się na inwazję ciem w swoich mieszkaniach? Wiemy o problemie w Warszawie z forów internetowych, na których mieszkańcy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i proszą o rady co robić? Niektórzy piszą nawet o kilkudziesięciu sztukach tych ogromnych owadów w jednym pomieszczeniu! Ćmy wlatują nawet na wyższe pietra. Czy w innych częściach kraju też jest problem? 

ZOBACZ: Czy polskie komary przenoszą choroby? Czy dolegliwe jest tylko swędzenie, gdy ukąszą? >>

Ćmy w Warszawie: co to za ćma i czy jest dla nas groźna 

Ćmy - grupa motyli, z reguły prowadząca nocny tryb życia. Ćmy, które pojawiły się w miastach są wyjątkowo duże, żeby nie powiedzieć, ogromne. Entomolodzy mówią, że to gatunek rolnica tasiemka, jej wielkość może osiągać 6 cm! Ćmy składają jaja w trawie lub na łodygach roślin. Zarówno dorosłe osobniki – owady, jak i larwy są aktywne nocą. Na dzień zakopują się w wierzchniej warstwie ziemi. Ćmy trudno znaleźć - ich barwa idealnie zlewa się z kolorem ziemi. W mieszkaniach w ciągu dnia, złożone “na płasko” chowają się w ciemnych zakamarkach – za ramami obrazów, w książkach, zasłonach, firankach, roletach, na obiciach mebli przylegających do ścian - są idealnie zamaskowane, bardzo trudno je zauważyć.  

Od 2012 roku obserwujemy także w Polsce coraz więcej ćmy bukszpanowej. Rozpiętość skrzydeł tego owada sięga 4 cm. Jej larwy niszą rośliny i uprawy. Ta ćma pochodzi z Azji, a przybywa do Europy z importowanymi towarami

Ćmy: co robić, żeby nie wpadały do domu

Ćmy są aktywne nocą i lecą do światła. Najprościej jest pozamykać okna i nie zapalać światła. Rada trudna do zrealizowania w czasie upałów, ale coś za coś. Niektórzy radzą założyć siatki w oknach. Jednak należy sprawdzić czy ich ramy idealnie przylegają do okna, ponieważ ćmy potrafią przecisnąć przez najmniejszą szczelinę. Siatki przy drzwiach balkonowych, z których korzystamy, stanowią dla nich niestety niewielką przeszkodę.

Należy też regularnie sprawdzać ziemię w roślinach doniczkowych na balkonie. Wskazówką mogą być obgryzione liście - żywią się nimi larwy ćmy. 

Póki co, na forach internetowych czytamy, że te wszystkie sposoby są mało skuteczne, a walka z ćmami przypomina te z wiatrakami... Śledzimy informacje o ćmach, ponieważ problem i nas dotyczy.  

A Wy jakie macie sposoby na te ogromne ćmy?

>>> Czytaj też; Czy polskie komary przenoszą choroby? Czy dolegliwe jest tylko swędzenie, gdy ukąszą?