Ciąża plus: pakiet wsparcia dla kobiet w ciąży, w tym darmowe leki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciąża plus: pakiet wsparcia dla kobiet w ciąży, w tym darmowe leki

Ciąża plus: pakiet wsparcia dla kobiet w ciąży, w tym darmowe leki

Autor zdjęcia/źródło: Które darmowe leki dla kobiet w ciąży @Unspalsh

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży oraz większa dawka żywieniowa dla kobiet czekających na rozwiązanie w szpitalu. To nowe propozycje przed wyborami, związane z programem „Ciąża plus”.

Pojawiła się zapowiedź pakietu wsparcia dla kobiet w ciąży. Wszystkie leki, oprócz sprowadzanych z zagranicy, mają być bezpłatne. Zwiększeniu mają także ulec posiłki dla ciężarnych oczekujących na poród w szpitalu. Wprowadzenie tych propozycji, jeszcze w tym roku, ma kosztować polski budżet ok. 10mln złotych, w przyszłym roku już 22 mln złotych, a w 2021 już ok 24 mln zł. W ciągu roku programem, ma być objętych nawet 380 tys. kobiet w ciąży.

Które leki będą bezpłatne dla kobiet w ciąży?

Recepty na bezpłatne leki będą wypisywali lekarze ginekolodzy (którzy podpisali kontrakt z NFZ), lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz specjaliści w dziedzinach diabetologii i hipertensjologii (specjaliści leczący nadciśnienie tętnicze).

Na liście bezpłatnych leków – typu C – wydawanych na podstawie recepty, mają znaleźć się wyłącznie leki ratujące życie i zdrowie. Refundacji nie będą podlegać witaminy, suplementy, m. in. kwas foliowy.

Większe posiłki dla ciężarnych w szpitalach

Drugą zmianą w programie Ciąża plus mają być większe porcje żywnościowe dla kobiet ciąży, oczekujących na rozwiązanie w szpitalu, na oddziałach ginekologii, położnictwa oraz patologii ciąży. Kobiety będą mogły także korzystać z porad szpitalnego dietetyka.

Obecnie według raportu NIK, średnia porcja żywieniowa w szpitalu kosztuje 14 zł, a dane rządowe wskazują, że kobieta przed i po urodzeniu dziecka przebywa w szpitalu średnio przez 6 dni.

Program dotyczący posiłków ma być na razie pilotażowy, trwać dwa lata i kosztować ok 50 mln złotych.

Celem wprowadzenia tych zmian, na miesiąc przed wyborami, jest zapewnienie kobiet, które oczekują na dziecko, że podczas ciąży będą miały zapewniony dostęp do lekarstw.

Źródło: www.radiozet.pl

>>> Czytaj też:

Babcia na etacie jako niania własnego wnuka. Czy to dobre rozwiązanie?