Ciąża – kiedy natychmiast trzeba udać się do lekarza? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ciąża – kiedy natychmiast trzeba udać się do lekarza?

Ciąża – kiedy natychmiast trzeba udać się do lekarza?

Autor zdjęcia/źródło: Niebezpieczne objawy w ciąży @Obraz Pexels z Pixabay

Ciąża to nie choroba, są jednak objawy, z którymi należy jak najszybciej udać się do lekarza. Sprawdź które objawy zagrażają kobiecie w ciąży?

W ciąży należy być pod stałą opieką lekarza ginekologa lub położnej. O tym już chyba nie trzeba żadnej przyszłej mamie przypominać. Regularne kontrolowanie rozwoju maluszka w brzuchu i zdrowia jego mamy jest niezwykle ważne. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba codziennie biegać do lekarza – wystarczy trzymać się wyznaczonych wizyt (zwykle na początku co miesiąc, potem co dwa tygodnie). Są jednak sytuacje, w których do lekarza należy udać się niezwłocznie, gdyż mogą one być zagrożeniem dla dziecka i mamy.

Niebezpieczne objawy: krwawienie w ciąży

W ciąży nie powinnaś krwawić, więc nigdy nie wolno ci uznawać nawet słabego krwawienia za normalne! Krwawienie może mieć różne przyczyny: czasami na początku ciąży skąpe krwawienie pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, tak jakby organizm trochę „zaspał”. Nie powinno to jednak trwać dłużej niż do 4 miesiąca ciąży i powinno być sprawdzone przez ginekologa. Inne przyczyny to np.: poronienie, ciąża pozamaciczna, niewydolność macicy, nadżerka. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, więc jeśli tylko zauważysz krew na bieliźnie, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza! Reakcja w porę może uchronić ciebie i dziecko przed najgorszym.

Niebezpieczne objawy w ciąży: silne skurcze, ból brzucha

Skurcze i ból brzucha nie zawsze są objawem niebezpiecznym, gdyż w ciąży zdarzają się m.in. w efekcie rozciągania się macicy czy nacisku dziecka, jednak jeśli są bardzo nasilone, długotrwałe lub mają postać skurczy, trzeba koniecznie udać się do lekarza, który określi ich przyczynę. Takie silne bóle brzucha lub skurcze mogą świadczyć np. o ciąży pozamacicznej, poronieniu czy przedwczesnym porodzie.

Niebezpieczne objawy w ciąży: obrzęki

Pod koniec ciąży często kobietom puchną nogi i ręce, gdyż organizm może zatrzymywać wodę. Obrzęki nasilają się, gdy jest ciepło, a także wieczorem, po całym dniu aktywności. Powinny ustąpić po odpoczynku, ciepłej (ale nie gorącej!) kąpieli. Jeśli obrzęki się utrzymują, puchną ci twarz, podbrzusze, okolica lędźwiowa lub po uciśnięciu opuchniętego miejsca zostaje na nim dołek powinnaś natychmiast skonsultować się z lekarzem. Silne obrzęki mogą świadczyć np. o zatruciu ciążowym, które jest niebezpieczne dla matki i dla dziecka.

Niebezpieczne objawy w ciąży: nie czujesz ruchów dziecka

Jeśli minął 20 tydzień ciąży, a nadal nie czujesz ruchów, lekarz powinien zrobić USG i KTG maleństwu, aby sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Również jeśli do tej pory odczuwałaś regularne ruchy, a nagle ustały powinnaś udać się do lekarza. Trzeba wiedzieć, że pod koniec ciąży ruchy maleństwa stają się z reguły słabsze, wolniejsze, bo dziecko ma mniej miejsca w brzuszku, jednak jeśli masz wątpliwości i obawy związane z częstotliwością i nasileniem ruchów dziecka, lepiej skonsultuj się z lekarzem.

Niebezpieczne objawy w ciąży: obfity śluz lub odeszły ci wody

W czasie ciąży bardziej obfite wydzielanie śluzu z pochwy jest normalnym stanem fizjologicznym. Powinien to być jednak śluz bezbarwny i bezwonny. Jeśli zaniepokoi cię jego kolor, zapach lub towarzyszące inne objawy np. swędzenie, pieczenie, skurcze, udaj się do lekarza. Śluz łatwo pomylić z wodami płodowymi, przynajmniej w pierwszej ciąży, kiedy nie wiesz, jak wyglądają te drugie. Trzeba pamiętać, że wody nie muszą „chlusnąć” jak na filmach, a mogą się bardzo powoli sączyć. Takie odchodzenie wód płodowych bywa początkiem porodu, zaś jeśli do porodu pozostało jeszcze dużo czasu jest to zawsze zagrożeniem dla dziecka i mamy.

Inne dolegliwości takie jak ból przy siusianiu, duszności, wysoka gorączka. To wszystko może być niebezpieczne w skutkach dla przyszłej mamy i maleństwa w brzuszku, dlatego w takich przypadkach nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza!

Plamienia w ciąży? Nie panikuj! CZYTAJ WIĘCEJ >>

Autor: Aleksandra Greszczeszyn 

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jakie niepokojące sytuacje miałaś podczas ciąży?

krwawienie
22.8%
przedwczesne skurcze
22.8%
silny ból brzucha
29.8%
obrzęki
5.3%
niewyczuwanie ruchów dziecka
7.0%
obfity śluz
19.3%
inne
5.3%
żadne
24.6%

Najnowsze komentarze

  • 62.21.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    na zgagę polecam migdały :) pomagają :)
  • Awatar użytkownika IwonaSza
    IwonaSzaIkona zgłaszania komentarza
    Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, gdy coś nam dolega w czasie ciąży, udajmy się do lekarza.
  • Awatar użytkownika anetaab
    anetaabIkona zgłaszania komentarza
    Moje jedyne dolegliwości w ciąży to przeokropna zgaga której nie życzę po prostu nikomu.