Autor zdjęcia/źródło: Ciało po ciąży - sxc.hu
Kobieta w ciąży wygląda kwitnąco, ma piękną cerę, włosy i paznokcie. Ubiera się w fantastyczne ciuchy, o co dbają salony z odzieżą ciążową. Oczywiście, pojawiają się typowo ciążowe dolegliwości, ale wszystko zmierza do cudownego finału – narodzin dzieciątka. No i młoda mama pojawia się dość szybko w pracy, a jej figura jest niemalże bez zarzutu…
Ciało po ciąży i zmiany
Wiele kobiet dało się zwieść powyższemu ideałowi kreowanemu przez media. Potem przychodzi kryzys. Bo po porodzie brzuch jest naprawdę spory i powrót do dawnej sylwetki (jeśli w ogóle możemy o takim mówić) zajmuje wiele miesięcy. Trzeba być szczerym – ciało po ciąży zawsze się zmienia. U jednych mniej, u innych bardziej. Rzadko która mama może powiedzieć, że jej ciało wygląda tak samo jak przed narodzinami maluszka. Nawet jeśli pierwsza ciąża niewiele zmienia, to zwykle już po drugiej ciąży trudniej jest zrzucić nadprogramowe kilogramy. Na szczęście wiele zmian jest odwracalnych, a właściwa pielęgnacja, dieta i ruch pomogą uporać się ze zmianami pociążowymi.
Co właściwie zmienia w ciele kobiety przebyta ciąża? Lista jest naprawdę długa!
- nadwaga – wiele kilogramów tracimy na szczęście od razu po porodzie. Około 9 kg zajmuje samo dziecko, łożysko i płyn owodniowy, a także powiększone piersi, macica, objętość krwi i uwodnienie tkanek. Pozostałe kilogramy zgromadzone w okresie ciąży, trzeba będzie zrzucić…
- brzuch i skóra na brzuchu – skóra w czasie ciąży rozciąga się bardzo mocno. Maleństwo rośnie, a wraz z nim brzuch mamy. W jednej chwili, gdy rodzi się dziecko, brzuch nie wróci do swojego dawnego wyglądu. Ba, jakiś czas po porodzie będziemy nosić odzież ciążową! Nieestetycznie może też wyglądać skóra na brzuchu. Mamy jej w nadmiarze, nierzadko pokrytą rozstępami. Wiele zależy od predyspozycji genetycznych, ilości przebytych ciąż, wieku. Trzeba o to zadbać zawczasu – ćwiczeniami, pielęgnacją.
- biust – piersi kobiety w ciąży i mamy karmiącej wyglądają niezwykle ponętnie, powiększając nawet kilkukrotnie swój rozmiar. Po ciąży, a już na pewno po okresie karmienia, po pięknym biuście pozostaje wspomnienie. Co prawda ważna jest pielęgnacja, noszenie odpowiednich biustonoszy, ale często biust staje się mały i obwisły.
- rozstępy – wspomniane już na brzuchu, ale obejmujące nierzadko piersi, biodra, uda, pośladki. Niestety mimo że rozstępy mogąz czasem blednąć, nie znikają.
- żylaki – równie widoczne co rozstępy. Można im zapobiegać, choć obciążająco działają predyspozycje genetyczne, brak ruchu, kolejna ciąża.
- cera – nie jest już tak promienna jak w okresie ciąży. Mamy są zmęczone i niewyspane, co widać na cerze. Mogą pojawić się też problemy skórne (wypryski) oraz nadmierna suchość.
- włosy – w okresie ciąży wydają się być wzmocnione, ograniczone jest ich wypadanie, co niestety zostaje „nadrobione” po porodzie. W miesiąc, dwa lub więcej po ciąży włosy gwałtownie wypadają, niekiedy odnosi się wrażenie, że całymi garściami. Dopiero po kolejnych kilku miesiącach sytuacja stabilizuje się.