Choroba Kawasakiego – jakie objawy są u dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Choroba Kawasakiego – jakie objawy są u dzieci?

Choroba Kawasakiego – jakie objawy są u dzieci?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Caroline Hernandez/Unsplash

Objawy choroby Kawasakiego u dzieci są poważne, a jej przebieg może być nawet zagrożeniem dla życia małych pacjentów. Chorują na nią najczęściej dzieci w wieku 1-3 lata. Jakie objawy daje choroba Kawasakiego i czy jest powiązana z koronawirusem?

W ostatnich dniach w Wielkiej Brytanii odnotowano znaczną liczbę zachorowań wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Część była zakażona koronawirusem, natomiast u pozostałych nie potwierdzono zakażenia nim. Objawy choroby są dość charakterystyczne i wiele wskazuje na chorobę Kawasakiego, która do tej pory najczęściej aktywna była w Japonii i wschodniej Azji. Naukowcy na razie nie chcą jednak wiązać objawów choroby Kawasakiego u dzieci z obecną lub przebytą infekcją koronawirusową, jednak doniesienia z Anglii są dość niepokojące.

Choroba Kawasakiego – jakie są  objawy u dzieci?

Najczęściej na chorobę Kawasakiego chorują dzieci w wieku 1-3 lata. Z danych wynika, że w dużej większości są to chłopcy. Choroba rozpoczyna się nagle i przypomina ostrą infekcję. Głównym objawem choroby Kawaskiego w tej fazie jest wysoka gorączka, często nie reagująca na leki przeciwgorączkowe oraz leczenie antybiotykami. Taki stan może trwać nawet do 5 dni. W trakcie trwania choroby wyróżnia się fazę ostrą, podostrą oraz zdrowienia.

ZOBACZ >> NAJLEPSZE i PROSTE pomysły na zabawy w domu!

W pierwszej fazie choroby Kawasakiego bardzo charakterystyczny jest objaw tzw. czerwonych oczu – czyli znacznego przekrwienia spojówek. Towarzyszy mu czerwony i przekrwiony kolor gardła, języka oraz warg, a także powiększenie węzłów chłonnych – zwykle po jednej stronie.  Po kilku dniach do objawów dochodzi wysypka. Z czasem pojawić się może też obrzęk i zaczerwienie dłoni i stóp, a także bardzo niebezpieczne zapalenie mięśnia sercowego. Pojawić się  mogą również biegunki i bóle brzucha.

Choroba Kawaskiego - fazy zdrowienia

Dzieci odpowiednio zdiagnozowane i leczone, jesli nie występuja u nich ciężkie objawy i powikłania, wracają do zdrowia.

W kolejnej fazie choroby, podostrej, skóra dłoni i stóp masywnie się złuszcza, mogą się pojawić zakrzepy w naczyniach krwionośnych  oraz wystąpić zapalenie stawów.

Natomiast w fazie zdrowienia większość dzieci czuje się już dobrze. Ale te, u których wystąpiły komplikacje w postaci zapalenia mięśnia sercowego czy zakrzepów, nadal mogą się borykać z poważnymi problemami  kardiologicznymi i zdrowotnymi.

Dziecko, u którego podejrzewa się chorobą Kawasakiego, powinno być niezwłocznie hospitalizowane i poddane stosownemu leczeniu.

CZYTAJ TEŻ:

>> Syrop z mniszka lekarskiego - jak go zrobić PRZEPIS