Chłopięcy świat, czyli jak wychować syna - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Chłopięcy świat, czyli jak wychować syna

Chłopięcy świat, czyli jak wychować syna

Autor zdjęcia/źródło: @123rf, jak wychować syna, wychowanie, ojciec, tata, tatuś

„Synek mamusi”, a może właśnie nie? „Bądź jak Twój ojciec”, czyli jaki? Jak ważny jest wpływ taty na wychowanie i przyszłość swojego synka? W jaki sposób porozumieć się z dorastających mężczyzną, a czego unikać? Podajemy Ci kilka wskazówek jak wychować syna.

Tatusiowie mają ogromny wpływ na kształcenie osobowości i charakteru dziecka. Syn nie tylko bierze przykład do naśladowania, ale także uczy się od ojca na czym polega bycie mężczyzną. Również przyjaźń pomiędzy ojcem, a dzieckiem będzie owocować w przyszłości, gdy chłopiec zacznie dorastać. Na czym warto się skupić, a by tej delikatnej relacji nie zniszczyć?


Jaką rolę w życiu dziecka odgrywa ojciec?

Warto pamiętać, że nasze dziecko w momencie ukończenia 1 do 3 roku życia przestaje zauważać mamę jako najważniejszą osobę na świecie i powoli zwraca swoją uwagę w stronę ojca. Mali chłopcy odkrywają w tym czasie zabawki-narzędzia, traktory, koparki. Dzieciaczki zaczynają baczniej obserwować tatę i go naśladować. Warto postarać się by syn i ojciec stali się sobie bliżsi. Instynktownie chłopcy będę kierować swoją uwagę w kierunku tatusia i innych mężczyzn by dowiedzieć się czym jest męskość. Chłopcy zaczynają kopiować zachowanie ojca, a nawet będą traktować innych w taki sam sposób jak robi to tata, a nawet w ten sam sposób rozwiązywać problemy.

Pamiętajmy, że nawet najlepsza mama nie jest w stanie nauczyć swojego dorastającego syna jak powinien zachowywać się mężczyzna i czym jest męskość.

Dlatego dobre relacje syn-tata sprawią, że problemów wychowawczych z nastolatkiem będą mniej dotkliwe dla nas, rodziców.

Jakie są przyczyny i rozwiązywanie konfliktów „syn-tata”?

Często stosunki między ojcem i synem nie idą pomyślnie. Ich przyczyny mogą być różne, najczęściej dzieje się tak, ponieważ:

Młody człowiek również chciałby sprawować władzę- jest to trudne dla niego do zaakceptowania; widzi w swoim ojcu kopię, którą chciałby być, a nie jest to w pełni możliwe zwłaszcza w momencie, gdy tata widzi w nim tylko dziecko.

Zbyt wygórowane oczekiwania ojca wobec syna – w momencie, gdy tata poprzez swoje dziecko pragnie zrealizować swoje niespełnione marzenia z młodości nie zwracając w ogóle uwagi na fakt, że dziecka to kompletnie nie interesuje.

Wpływanie na jego wybór, decyzje- w sytuacji, gdy rodzic pragnąc zminimalizować ryzyko niepowodzeń syna, wpływa na podjęte przez niego decyzje; na przykład przy wyborze dodatkowych zajęć, czy decyzji kierunku studiów.

Różnica pokoleń i podejścia do pewnych spraw jest widoczna zwłaszcza, gdy ojciec i syn upierają się przy swoich racjach i nie żadne z nich nie zamierza odpuścić i pójść na kompromis.

Jakie kroki pomogą zbudować, bądź podreperować dobre stosunki z synem? Oto kilka naszych rad:

  • Zapiszcie się razem np. na siłownię lub koszykówkę, itp. Spędzicie razem czas i wzajemnie będziecie mogli się wspierać, aby osiągnąć zamierzony cel.
  • Spędzajcie razem czas. Może wybierzcie się razem za miasto na ryby? Miejcie swoje małe sekrety.
  • Przekazuj synowi pozytywne wzorce, naprawcie razem cieknący kran lub „pogrzebcie w samochodzie”. To pozwoli młodemu człowiekowi nauczyć się nowych rzeczy i zdobędzie większą wiarę w siebie.
  • Podziel się pasją. Naucz syna na przykład gdy na gitarze! To świetny pomysł by przekazać młodemu człowiekowi swoją wiedzę, a może nawet zakiełkuje w nim ziarenko pasji do gitar?

Oczywiście nie jest łatwo wychować syna, dlatego aby uniknąć poważnych problemów i zgrzytów między ojcem, a synem warto uczestniczyć w jego życiu od najmłodszych lat.

Na poprawę stosunków nigdy nie jest za późno! Nawet ze zbuntowanym nastolatkiem można znaleźć porozumienie, jednak wymaga to czasu i odpowiedniego, spokojnego podejścia.


Macie jakieś swoje sprawdzone porady na dobry kontakt ze swoim synem? A może jesteście w trakcie naprawiania Waszej relacji?


POROZMAWIAJMY NA FORUM>>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika aneta1114
    aneta1114Ikona zgłaszania komentarza
    Muszę podsunąc ten artykuł mężowi koniecznie!
  • Awatar użytkownika ewewita1383
    ewewita1383Ikona zgłaszania komentarza
    Olu!!! Czekam na artykulik :)
  • Awatar użytkownika Aleksandra Wiktoria
    Aleksandra WiktoriaIkona zgłaszania komentarza
    Ooooo :) Relacja córka-tatuś to też świetny pomysł na artykuł! Dziękuje ewewita1383 :)