Brzuch po ciąży - co warto wiedzieć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Brzuch po ciąży - co warto wiedzieć?

Spoglądając na wyniki, które podsunęła mi przeglądarka internetowa doznałam szoku. Szczerze? Według internetu po ciąży najlepiej by było od razu oddać noworodka w ręce ojca dziecka/najbliższej osoby i biec na siłownie. Jednak wszystkie wiemy, że nie tędy droga, a zanim będziemy miały w ogóle chwilę na zastanowienie się nad siłownią, zadamy sobie mnóstwo pytań: „Czy coś poważnego mi dolega?”.

Brzuch po ciąży - co warto wiedzieć?

Autor zdjęcia/źródło: @123RF, @pixabay brzuch po porodzie, brzuch po ciąży, brzuch, brzuszek, ciąża

Wszystkie zapewne (jeszcze w czasie ciąży) patrząc w dół zastanawiamy się: „Brzuszku, jak będziesz wyglądał po porodzie?”. Tego nie wiemy, ale za to bardzo mocno jesteśmy przekonane jak NIE chcemy żeby wyglądał. Płaski brzuch po ciąży to marzenie nie do spełnienia? Nie! Bardzo istotne jest jak dbamy o niego przed ciążą i w trakcie.

O czym powinniśmy pamiętać przed porodem?

Przez 9 magicznych miesięcy cudownego oczekiwania na nasze maleństwo, macica powiększa się o kilkanaście razy. Wyobraź sobie ją przed ciążą, gdy wyglądała jak spłaszczona gruszka, mierząca kilka centymetrów, gdzie pod koniec ciąży rozciągnie się o blisko pół metra! Nie dziwmy się zatem, że nasz organizm potrzebuje czasu by „wrócić do normalności”.

Natomiast kurczenie się samej macicy zajmuje naszemu organizmowi około 6-8 tygodni. Co się wtedy dzieje? Sięgające tuż po porodzie, dno macicy obniża się o mniej więcej centymetr dziennie, dlatego tak ważna jest cierpliwość.

Ćwiczenia spokojnie odłóż na dwa miesiące po porodzie. Jeszcze znajdziemy czas na osiągnięcie celu!

Jak może wyglądać mój brzuch po ciąży?

Na naszych po ciążowych brzuszkach możemy zauważyć takie zmiany jak:

  • Ciemna kreska na brzuchu

Spokojnie, zniknie. Ta ciemna linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego, pojawia się najczęściej w drugim trymestrze, na skutek działania hormonów w naszym organiźmie. Na pewno zniknie, a jej decydującym czynnikiem będzie ilość pigmentu, który ma w sobie.

  • Wystaje mi pępek

Tutaj także nie masz się czym martwić. Zniknie. Zaczął za pewne wystawać około połowy 2 trymestru, dzieje się tak ponieważ został wypchnięty na zewnątrz przez rosnącą macicę. Po porodzie na pewno wróci do normy.

  • Pajęczynka żył na brzuchu

Jeśli mamy jasną karnację, w czasie ciąży pod wpływem hormonów skóra naszego brzucha (i nie tylko) staje się jakby przezroczysta – widać przez nią plątaninę żyłek. Znikną, gdy nasz organizm wróci do normy hormonalnej.

Zdarzają się również problemy związane z brzuchem po porodzie z którymi warto udać się do lekarza lub innego specjalisty. Jak na przykład:

  • Rozejście mięśni prostych brzucha
  • Rozstępy skórne
  • Przepuklina pępkowa
  • Przepuklina brzuszna
  • Nadwaga a nawet otyłość (powstała w ciąży)

Część wymienionych problemów da się pokonać przez kosmetyki, zabiegi kosmetyczne, masaże i ćwiczenia. Ale niektóre z nich jak na przykład: przepukliny, rozejście mięśni prostych brzucha i przepukliny wymagają interwencji chirurgicznej.

Co robić by brzuch po ciąży wyglądał dla nas zadowalająco?

Jest kilka wskazówek, które usłyszałam od lekarzy, aby ułatwić sobie drogę do płaskiego brzucha:

  • Ujędrniajmy i nawilżajmy skórę: jeśli zainwestujemy w sprawdzone preparaty nawilżające, nasza skóra brzucha szybciej nabierze dawnej elastyczności.
  • Ruszajmy się: spacerujmy, czasem idźmy na basen i spokojnym tempem poruszajmy się w wodzie.
  • Stosujmy zimne prysznice: wysoka temperatura wody osłabia naszą skórę.
  • Karmy piersią: wydzielająca się pod wpływem karmienia przez brodawki oksytocyna przyspieszy obkurczanie się macicy, a poza tym podczas karmienia stracimy trochę kalorii.
  • Masujmy nasze brzuszki: lepiej ukrwimy naszą skórę, a w razie potrzeby udajmy się do profesjonalnego masażysty.
  • Nośmy ściągające majtki: ale nie takie o numer za małe, wybierzmy te przeznaczone dla kobiet po porodzie.

Dla tych z nas, które już mogą i chcą zacząć powoli wrócić do ćwiczeń serdecznie zapraszamy do lektury artykułu o ćwiczeniach po ciąży:

Body ball - trening 4 z Anią Troszczyńską Trenerką Dla Mam>>>

Jakie są Wasze sposoby na powrót brzuszka do formy? Chętnie o nich poczytamy{#lang_emotions_wink}

POROZMWIAJMY NA FORUM>>>