Bostonka: w żłobkach i przedszkolach coraz więcej dzieci z objawami bostonki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Bostonka: w żłobkach i przedszkolach coraz więcej dzieci z objawami bostonki

Bostonka: w żłobkach i przedszkolach coraz więcej dzieci z objawami bostonki

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa javi_indy na Freepik

W ostatnich tygodniach pediatrzy informują o zwiększonej liczbie dzieci chorych na bostonkę. Jak się objawia ta choroba?

Ból gardła u dziecka, albo wysypka mogą być objawami choroby wieku dziecięcego – bostonki. Jakie jeszcze są obawy tej choroby i na czym polega leczenie bostonki? Wyjaśniamy.

Bostonka u dziecka – jak się objawia?

Na bostonkę najczęściej chorują małe dzieci, do 10. roku życia. Zdarza się jednak zachorowanie na bostonkę w wieku dorosłym i u osób o osłabionej odporności. Wtedy też choroba może mieć cięższy przebieg. Objawy bostonki mogą  być mylone na początku z ospą wietrzną, ale kolejne etapy choroby bostońskiej skutecznie pozwalają jednak różnicować te infekcje.

Od momentu zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów bostonki może minąć od 3-6 dni. Początkowo bostonka daje objawy grypopodobne, czyli: złe samopoczucie, ból gardła,  zmęczenie, gorączka (38-39 stopni), zdarzą się także biegunka, bóle brzucha, czy wymioty.

Natomiast po 2-3 dniach choroby poawia się dość charakterystyczny objaw bostonki u dziecka – wysypka - grudkowata, przechodząca w łososiowate pęcherzyki. Wysypka, charakterystyczny objaw bostonki, pojawia się na dłoniach, stopach, i w okoli ust (włącznie z jamą ustną), a także czasem  górną częścią klatki piersiowej. Co charakterystyczne – wysypka przy bostonce nie swędzi.

Bostonka - jak można się zarazić?

Zarażenie bostonką następuje głównie drogą kropelkową (kaszel, katar, ślina). Zdarzają się jednak zakażenia przez kał – stąd też bardzo ważne jest zachowanie higieny w przypadku wystąpienia choroby bostońskiej.  Bardzo istotne więc jest mycie rąk – zwłaszcza w skupiskach osób, szkołach i przedszkolach.

Bostonka mija zwykle samoistnie w ciągu tygodnia. Należy dbać, aby chore dziecko w miarę możliwości wypoczywało, piło chłodne napoje. Jeśli wysypka w okolicy jamy ustnej ma znaczne natężenie i jest wyjątkowo uciążliwa – warto wówczas podać dziecku leki przeciwbólowe przeznaczone dla najmłodszych, a także odpowiednio rozdrobniony pokarm, który maluchowi będzie łatwiej spożywać. Bostonkę zwykle leczy się objawowo. Zachorowanie na bostonkę nie uodparnia na całe życie, i niestety, choroba może się powtarzać.

CZYTAJ TEŻ >> 300 złotych dla ucznia - pamięta aby złoży wniosek