Opublikowany przez:
monika.g
2017-07-03 14:33:47
Autor zdjęcia/źródło: Flickr / Alagich Katya
Każda ciąża jest inna i w trakcie jej trwania pojawia się wiele różnych zmian. To, co dzieje się w tym czasie z Twoim ciałem może Cię również niepokoić lub zastanawiać. Szczególne obawy wzbudza ból zwłaszcza ten pojawiający się w okolicy brzucha. Jednak ból brzucha w ciąży nie zawsze musi być groźny i zwiastować poronienie lub poród przedwczesny. Taki ból może mieć różne przyczyny. Sprawdź która z nich dotyczy Ciebie. Jeśli jednak nie potrafisz zidentyfikować źródła bólu skonsultuj się ze swoim lekarzem, który dokładnie Cię zbada i wykryje wszelkie nieprawidłowości.
Już na początku ciąży odczuwasz lekkie kłucie, skurcze lub ból brzucha. Jeszcze nie wiedząc, że jesteś w ciąży czujesz ból podobny do tego, który pojawia się tuż przed miesiączką. To macica pod wpływem hormonów ciążowych zaczyna się rozpulchniać i rozciągać przygotowując się do utrzymania ciąży. Następuje wtedy bardzo szybki i intensywny wzrost płodu, który niemal z każdym dniem podwaja swoją wielkość. Taki rozwój musi być przez Ciebie odczuwalny, każda kobieta jednak odczuwa go na swój sposób. Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży zaczynasz dokładniej wsłuchiwać się w swoje ciało i intensywniej odczuwać te zmiany. Mimo, że ciąży jeszcze nie widać to macica stale się powiększa, tworzy się łożysko i worek owodniowy. Pod wpływem tego wzrostu więzadła macicy rozciągają się czemu może towarzyszyć ból i uczucie ciągnięcia w dole brzucha i pachwinach. Powiększająca się macica dodatkowo powoduje nacisk na pęcherz, przez co częściej musisz korzystać z toalety, a zbyt mocno wypełniony pęcherz również może boleć. Uciska także inne narządy wewnętrzne takie jak jelita czy żołądek powodując zaparcia, wzdęcia oraz niestrawność, co także może objawiać się bólem.
W pierwszym trymestrze ciąży istnieje największe ryzyko poronienia, dlatego żadnego bólu brzucha w tym czasie nie wolno Ci ignorować. Jeśli wzbudza on Twój niepokój powinnaś jak najszybciej zgłosić się do swojego lekarza.
Szczególnie w sytuacji, gdy czujesz intensywne, powtarzające się skurcze w dole brzucha i towarzyszy im plamienie lub krwawienie z dróg rodnych może to oznaczać zbliżające się poronienie. Jeśli natomiast masz bóle brzucha i do tego wymioty, biegunkę lub gorączkę to może to oznaczać zatrucie pokarmowe lub zapalenie wyrostka i w takim przypadku również powinnaś jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza.
W drugim trymestrze ból brzucha w ciąży jest zwykle najmniej niepokojącym objawem i najczęściej wiąże się z odczuwaniem ruchów dziecka. Macica nadal intensywnie się rozciąga, ale ból temu towarzyszący już zwykle umiesz odróżnić i nie wzbudza on w Tobie już niepokoju. Zaczynasz odczuwać pierwsze ruchy dziecka, które na początku są bardzo delikatne i nie powodują żadnych dolegliwości, jednak możesz ich nie rozpoznać i uznać za skurcze. Na dalszym etapie ciąży malec coraz intensywniej daje o sobie znać, wierci się i kopie, wtedy już wiesz, że to jego ruchy, a nie skurcze czy ruchy jelit. Czasem te małe kopniaczki mogą być dla Ciebie bolesne, zwłaszcza, gdy wycelowane są w narządy wewnętrzne, na szczęście nie są niebezpieczne.
Nie lekceważ natomiast bólu brzucha, któremu towarzyszy jego drętwienie lub twardnienie. Odczuwasz wtedy intensywne ciągnięcie w dole brzucha, jakby skóra stawała się bardzo napięta. Może to oznaczać odklejanie się łożyska co jest bardzo groźne dla zdrowia i życia Twojego dziecka. W takim przypadku od razu udaj się do swojego lekarza.
W tym okresie ciąży pojawia się również ból kręgosłupa, co od tej pory będzie dla Ciebie normą. Od 20. tygodnia ciąży możesz zacząć odczuwać skurcze mięśni macicy zwane skurczami Braxtona-Hicksa. Nie są one bolesne, a za ich pomocą macica przygotowuje się powoli do porodu, ćwicząc swoje mięśnie, które na chwilę twardnieją, a potem wracają do normy.
Nadal występują bezbolesne skurcze Braxtona-Hicksa, a rosnący maluszek staje się coraz bardziej aktywny, w dodatku ma coraz mniej miejsca co powoduje, że intensywniej odczuwasz jego ruchy. Pod koniec tego trymestru ok. 36-38 tygodnia ciąży, pojawiają się bóle przepowiadające zwiastujące zbliżający się poród. Macica mocno się kurczy i twardnieje, a Ty w tym momencie możesz odczuwać silny ból. Początkowo są one nieregularne, mogą pojawiać się kilka razy w tygodniu. Na ok. tydzień przed porodem skurcze stają się coraz bardziej regularne, są coraz silniejsze i bardziej bolesne. Kilka dni przed porodem odchodzi czop śluzowy, a skurcze są tak intensywne, że uniemożliwiają normalne poruszanie się, oznacza to rozpoczęcie porodu.
Ból brzucha w ciąży powinnaś zawsze skonsultować z lekarzem. Nigdy nie zażywaj sama żadnych środków rozkurczowych ani przeciwbólowych. Również ciepłe kąpiele czy ogrzewanie brzucha termoforem w czasie ciąży się nie sprawdzą, a mogą nawet zaszkodzić. Wizyta u lekarza natomiast nie zawadzi, a w przypadku, gdy nic Ci nie zagraża tylko Cię uspokoi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!