Atesty i certyfikaty - jakość dziecięcych produktów pod kontrolą - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Atesty i certyfikaty - jakość dziecięcych produktów pod kontrolą

Atesty i certyfikaty - jakość dziecięcych produktów pod kontrolą

Autor zdjęcia/źródło: oznaczenia mat. prasowe

Czy zdarza Ci się czytać oznaczenia? W przypadku produktów dla dzieci jest to niewątpliwie konieczne. Pamiętaj, że niektóre produkty powinny mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Przedstawiamy katalog takich oznaczeń, które warto znać i sprawdzać na co dzień.

Mnogość oznaczeń powali niejednego sumiennego ojca, czy mamę. Nie daj się zwieść. Niektóre oznaczenia są wykupowane specjalnie na życzenie producenta i nie mają większego znaczenia dla bezpieczeństwa i zdrowia Twojego dziecka. Przedstawiamy te z oznaczeń, które naprawdę warto wziąć pod uwagę i kierować się ich obecnością podczas zakupów dziecięcych produktów.  Wystarcz, że raz dokładnie przeczytasz nasz artykuł, a oznaczenie na pewno utkwi w Twojej pamięci. Zapraszamy więc do uważnej lektury!


CE – to certyfikat, który muszą mieć wszystkie zabawki sprzedawane na terenie UE. Znaczek jest deklaracją producenta, że bierze on odpowiedzialność za swój produkt pod kątem bezpieczeństwa i spełnia tym samym wszystkie wymagania i dyrektywy. Oznaczenie to więc nie jest nadzorowane przez żadną zewnętrzną instytucję.
EN71 – to norma europejska określająca wymogi bezpieczeństwa stawiane zabawkom. Wszystkie opisane w normie dyrektywy są bardzo dokładne i precyzyjne. Bez tego oznaczenia produkt nie powinien być sprzedawany na terenie UE.

EN 71-1 określa właściwości mechaniczne i fizyczne zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej 14 miesiąca życia, w tym piłek, rowerów, latawców, balonów.

EN 71-2  dotyczy palności i określa materiały łatwopalne, które są zakazane w produkcji wszystkich zabawek.

Zawsze warto zwracać uwagę na oznaczenia dotyczące wieku dziecka.

Jeśli oznaczenie nie znajduje się bezpośrednio na produkcie, powinno być umieszczone na opakowaniu lub w dokumentach.
Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny  są dowodem na to, że produkt został poddany specjalnym testom i spełnia normy bezpieczeństwa obowiązujące w naszym, polskim prawie.

Fair Trade – to oznaczenie mówi nam, że zabawka została wyprodukowana w poszanowaniu dla człowieka i przy jej wykonaniu nie pracowały dzieci. FT wspiera rzemieślników i walczy z nieuczciwym handlem.

Certyfikat badania typu WE – wreszcie certyfikat wydawany przez zewnętrzną instytucję, która sprawdza, czy produkt został wyprodukowany zgodnie z normami unijnymi.
GOTS-Global Organic Textile Standard – świadczy o tym, że zabawka została wyprodukowana z bawełny organicznej. Takim mianem określa się rośliny z uprawy wolnej od pestycydów.
PEFC – zaświadcza o zgodności z normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi.
Certyfikat TÜV Rheinland PROOF kolejne potwierdzenie zgodności zabawki z normami europejskimi. Wydaje go jednak niezależny instytut, który gwarantuje, że zabawka jest bezpieczna także pod względem substancji zastosowanych do jej produkcji i malowania. Otrzymują to oznaczenie naprawdę nieliczni producenci.
FSC – certyfikat umieszczany na drewnianych produktach, zabawka wyprodukowana jest z drewna pochodzącego z lasu uprawianego zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego.
Certyfikat Bezpieczny dla Dziecka - potwierdza, że wyrób jest bezpieczny dla dziecka i gwarantuje pełny komfort użytkowania, a wydawany jest przez niezależne, upoważnione instytucje.
Safe Toys to certyfikat, który jest przyznawany przez niezależny Instytut ds. Testów i Certyfikatów. Potwierdza, że zabawka jest bezpieczna, odpowiednia dla dzieci w oznaczonym wieku oraz, że spełnia najwyższe wymagania jakościowe pod względem wykorzystywanych materiałów.

Przedstawiliśmy Wam TOP12 zabawkowych oznaczeń. Czy odnajdujecie je na rzeczach swojego malucha? Czy przywiązujecie do nich wagę?

 

POROZMAWIAJMY NA FORUM >>

Najnowsze komentarze

  • 5.184.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Gdzie można zgłosić brak atestów w produkcie rowerowym dla dziecka ?
  • 188.29.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    W jaki sposób można zdobyć certyfikat , atest UE
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Większości z nich nie znałam..