Armagedon - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Armagedon

Wielu Armagedon kojarzy się z końcem świata. Z tego artykułu można dowiedzieć się czym naprawdę jest Armagedon oraz poznać historię miejsca, z którym większość go utożsamia.

Kiedy nadciąga potężny huragan, władze starają się ostrzec obywateli przed zbliżającym się zagrożeniem. Często w taką akcję angażowana jest policja wyposażona w specjalny sprzęt, a funkcjonariusze chodzą czasami od domu do domu, aby dotrzeć do każdego mieszkańca. Ich celem nie jest bynajmniej straszenie ludzi, ale udzielenie im pomocy, by mogli podjąć niezbędne działania i uratować życie. Osoby rozsądne cieszą się, że zostały poinformowane o niebezpieczeństwie, a ci, którzy odpowiednio zareagują, na pewno nie będą tego żałować.
Wielu boi się Armagedonu. Jedni obawiają się, że terroryści, wojownicze narody albo klęski żywiołowe doprowadzą do globalnego kataklizmu, w wyniku czego z Ziemi zniknie wszelkie życie.* Inni wierzą, iż w wyznaczonym czasie sam Bóg zniszczy naszą planetę i wszystko, co się na niej znajduje. Cóż za przerażające perspektywy! 
Słowo „Armagedon” pojawia się w Piśmie Świętym tylko raz, ale w dzisiejszym świecie zrobiło ono zawrotną karierę. Określa się nim nie tylko wielkie katastrofy — na przykład powszechną zagładę nuklearną, lecz także pomniejsze problemy — na przykład zniszczenia dokonane przez wirus komputerowy. Niektórzy autorzy rozpisują się o czasach końca, bezpośrednio poprzedzających Armagedon. Ich książki stają się prawdziwymi bestsellerami. 
Słowo „Armagedon” znaczy „góra Megiddo”. W przeszłości miasto Megiddo i otaczająca je równina Jizreel były areną wielu decydujących bitew. W książce The Battles of Armageddon (Bitwy Armagedonu): „W ciągu wieków Megiddo i dolina Jizreel były polem bitew, które zmieniły bieg historii całych narodów”. Ze względu na strategiczne położenie Megiddo i pobliskiej doliny stoczono tam aż 34!
Rzeczywiście, bitwy stoczone w rejonie Megiddo często miały przełomowe znaczenie. To tutaj pierwszą klęskę poniosły hordy Mongołów, które w XIII wieku spustoszyły niemal całą Azję. Podczas I wojny światowej niedaleko Megiddo brytyjskie wojska generała Edmunda Allenby’ego pokonały Turków. Pewien historyk wojskowości określił zwycięstwo Allenby’ego mianem „jednej z najszybszych rozstrzygających kampanii i najbardziej rozstrzygającą ze wszystkich bitew w dziejach”.
W pobliżu Megiddo rozegrało się wiele rozstrzygających bitew, ale żadna z nich nie wyeliminowała niegodziwości. Nigdy też siły dobra i zła nie stanęły naprzeciw siebie do ostatecznej bitwy. Logicznie rzecz biorąc, tego typu starcie musi zainicjować Bóg. Ponadto Pismo Święte wyraźnie utożsamia Armagedon z wojną Bożą.
Wojna Armagedonu nie rozegra się na żadnym konkretnym polu bitwy. Areną zmagań będzie cała ziemia. Dlaczego? Ponieważ obie walczące strony będą tak duże, że nie zmieszczą się w jakimś jednym konkretnym miejscu. Bóg posłuży się swym Synem, Chrystusem Jezusem, który na czele armii aniołów wyruszy do walki z połączonymi siłami wszystkich niegodziwych władców ziemskich (Objawienie 16:14; 19:11-16). Demoniczne hordy w jakiś sposób skłonią narody, by się przyłączyły do tych zmagań. Biblia mówi o „wypowiedziach natchnionych przez demony” skierowanych do „królów [władców] całej zamieszkanej ziemi, żeby ich zgromadzić (...) na miejsce zwane po hebrajsku Har-Magedon” (Objawienie 16:14-16). W Armagedonie usunie On z całego globu wszelkie zepsucie i zło (Objawienie 21:8).
Osoby miłujące Jehowę Boga i Jego Syna, Jezusa Chrystusa, nie muszą się obawiać Armagedonu. Wojna Boga jest wymierzona wyłącznie w tych, którzy zostali przez Niego uznani za niepoprawnych niegodziwców. Będzie to wybiórcza zagłada.

* Armageddon - amerykański film katastroficzny w reżyserii Michaela Baya z Brucem Willisem i Benem Affleckiem w rolach głównych, nakręcony w 1998 roku.


źródło:
Pismo Święte
Strażnica
książka "Bitwy Armagedonu"
film "Armageddon"

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Grześ
    GrześIkona zgłaszania komentarza
    <span><span style="font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 13px; color: #333333; line-height: 17px"><em>I</em><em> pewnie dlatego powiedział: "Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości*. Przeto </em><u><em>już nigdy</em></u><em> nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. Będą zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia: siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc."</em></span><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px"><em> </em></span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px">Zapomniałeś dodać, że te słowa Bóg wyrzekł do Noego tuż po potopie i dobrze zaznaczyłeś, że nie zgładzi już wszystkiego, co żyje. Późniejsze relacje biblijne wskazują na to, że Bóg działał już w sposób wybiórczy.</span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px"> </span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px">Ocalił Lota - zniszczył Sodomę i Gomorę</span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px">Izraelitów dotknęły tylko trzy pierwsze plagi, a Egipcjan wszystkie 10 - wyróżnił swój lud. Przeprowadził przez Morze Czerwone, a faraona z wojskiem jego pogrążył w nim.</span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px">Ocalił Rachab  - zniszczył Jerycho</span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px"> </span></font></div><div><font color="#333333" size="3" face="Arial, Helvetica, sans-serif"><span style="font-size: 13px; line-height: 17px">Pismo Święte podaje o wiele więcej wybiórczego działania Bożego, z korzyścią dla posłusznych.</span></font></div></span>
  • Awatar użytkownika centaurek
    centaurekIkona zgłaszania komentarza
    <span><div style="margin: 5px; color: #aaaaaa"><strong>Grześ napisał 2010-11-27 12:30:56</strong><div style="padding: 5px; font-size: 10px; color: #666666; background-color: #f4f4f4; border: 1px dotted #666666"><div style="color: #aaaaaa; margin: 5px"><strong>centaurek napisał 2010-11-25 08:55:02</strong><div style="font-size: 10px; color: #666666; background-color: #f4f4f4; border: 1px dotted #666666; padding: 5px">Czyli uważasz, że Bóg - ojciec ludzkości widząc, jak jego dzieci się kłócą, stanie po stronie tych dobrych, żeby nakopać do rzyci tym złym? Jako ojciec, widząc kłócące się dzieci, tak być postąpił? A może trzeba było wychować lepiej?</div></div>  Boga wyróżnia cztery główne przymioty - miłość, mądrość, moc i sprawiedliwość, ale w całym swym postępowaniu kieruje się miłością. Bóg daje bardzo dużo czasu na poprawę. Ludziom przed potopem dał ponad 1000 lat, Kananejczykom dał ponad 400 lat. Ludzie jednak posuwali się od złego ku gorszemu i dziś jest to samo.<div>Czy ty jako ojciec widząc doznawaną krzywdę i niesprawiedliwość własnych dzieci, nie broniłbyś ich? Kiedy zaś postępowałby źle czy najpierw nie upominałbyś ich. Kiedy zaś upomnienie nie skutkuje to czy nie ukarałbyś ich? Jakimi przymiotami byś się kierował, żeby je ukarać? Gdybyś miał moc Bożą to jakbyś postąpił?</div><div>  Bóg dał każdemu wolną wolę i nikogo nie zmusza do takiego czy innego postępowania. Ale zła nie toleruje i wykorzeni je w stosownym czasie, niczym spróchniałe drzewo.</div></div></div> Nie wiem, co masz na myśli, piszac 1000 lat, cywilizacja kwitła na ziemi w najlepsze przynajmniej 12.000 lat temu. <em>Czy ty jako ojciec widząc doznawaną krzywdę i niesprawiedliwość własnych dzieci, nie broniłbyś ich?</em> Broniłbym. Nie zabijał. Cywilizowanym człowiekiem jestem wszak. <em> Gdybyś miał moc Bożą to jakbyś postąpił?</em> Gdybym maiał zaczarowany ołówek, to bym namalował milion dolarów i podzielił w rodzinie. Nie mieszajmy baśni z rzeczywistością. <em>Bóg dał każdemu wolną wolę i nikogo nie zmusza do takiego czy innego postępowania. Ale zła nie toleruje i wykorzeni je w stosownym czasie, niczym spróchniałe drzewo.</em> I pewnie dlatego powiedział: "Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości*. Przeto <u>już nigdy</u> nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. Będą zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia: siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc."<div id="forummessagefooter">Join me to the Other Side, Nightside of the Paradise...</div></span>
  • Awatar użytkownika Grześ
    GrześIkona zgłaszania komentarza
    <span><div style="color: #aaaaaa; margin: 5px"><strong>centaurek napisał 2010-11-25 08:55:02</strong><div style="font-size: 10px; color: #666666; background-color: #f4f4f4; border-width: 1px; border-color: #666666; border-style: dotted; padding: 5px">Czyli uważasz, że Bóg - ojciec ludzkości widząc, jak jego dzieci się kłócą, stanie po stronie tych dobrych, żeby nakopać do rzyci tym złym? Jako ojciec, widząc kłócące się dzieci, tak być postąpił? A może trzeba było wychować lepiej?</div></div>  Boga wyróżnia cztery główne przymioty - miłość, mądrość, moc i sprawiedliwość, ale w całym swym postępowaniu kieruje się miłością. Bóg daje bardzo dużo czasu na poprawę. Ludziom przed potopem dał ponad 1000 lat, Kananejczykom dał ponad 400 lat. Ludzie jednak posuwali się od złego ku gorszemu i dziś jest to samo.<div>Czy ty jako ojciec widząc doznawaną krzywdę i niesprawiedliwość własnych dzieci, nie broniłbyś ich? Kiedy zaś postępowałby źle czy najpierw nie upominałbyś ich. Kiedy zaś upomnienie nie skutkuje to czy nie ukarałbyś ich? Jakimi przymiotami byś się kierował, żeby je ukarać? Gdybyś miał moc Bożą to jakbyś postąpił?</div><div>  Bóg dał każdemu wolną wolę i nikogo nie zmusza do takiego czy innego postępowania. Ale zła nie toleruje i wykorzeni je w stosownym czasie, niczym spróchniałe drzewo.</div></span>