Alimenty z zagranicy: co zrobić, gdy nie przychodzą? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alimenty z zagranicy: co zrobić, gdy nie przychodzą?

Alimenty z zagranicy: co zrobić, gdy nie przychodzą?

Autor zdjęcia/źródło: Artem Beliaikin / Unsplash

Co zrobić, gdy ojcem dziecka jest obcokrajowiec nie mieszkający na stałe w Polsce i uchyla się przed obowiązkiem płacenia zasądzonych na dziecko alimentów? Jest na to sposób.

Dłużnicy alimentacyjni zdarzają się nie tylko w Polsce. Gdy ojcem dziecka jest obcokrajowiec, nie mieszkający na stałe w Polsce, ciężej jest wyegzekwować przynależne dziecku wyrokiem sądu prawo. Ciężej nie znaczy jednak nie do wyegzekwowania.

Alimenty z zagranicy: egzekucja prawna

Posiadając prawomocny i wykonalny wyrok sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich, właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego, mamy prawo do wszczęcia postępowania egzekucyjnego należnych dziecku alimentów. Jak to wygląda w praktyce? Idąc naturalną drogą prawną, zgłaszamy się z wyrokiem sądu do komornika działającego w okręgu sądu, który wydał wyrok. Na stronie sądu dostępna jest imienna lista kancelarii komorniczych, które bezpłatnie mają obowiązek zająć się naszą sprawą. Bardzo częstą praktyką komorniczą jest niestety obcesowe zniechęcanie do zlecenia im sprawy alimentacyjnej. A już zagranicznej to na pewno. Komornicy wprost mówią, iż wprawdzie nie mogą odmówić przyjęcia sprawy, ale nie zajmą się nią "z należytą dokładnością", co interpretować należy tak: lepiej zająć się tym samodzielnie. Co wtedy? Mamy dwa wyjścia: albo do ściągnięcia długu alimentacyjnego wraz z odsetkami wynająć usługę komorniczą prywatnie (pomoże nam w zdobyciu międzynarodowego nakazu ścigania) lub, jeśli zasądzone alimenty i tak nie są wysokie, samodzielnie postarać się o wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego. To z kolei wymaga precyzyjnie dopełnionej kolejnej biurokracji. Ale jest możliwe. Co należy zrobić

Alimenty z zagranicy: Fundusz Alimentacyjny

Gdy dłużnik alimentacyjny jest trudny do zlokalizowania lub jego zarobki są skrzętnie ukrywane pod fałszywym statusem bezrobotnego, można zwrócić się o pomoc do Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja długu z  ojca - dłużnika alimentacyjnego może trwać latami, a dziecko ma swoje potrzeby które zaspokoić trzeba natychmiast. Dlatego jak najszybciej od momentu otrzymania wyroku sądu, składamy dokumenty do Sądu Okręgowego z wnioskiem o egzekucję komorniczą.

Aby dopełnić formalności składając wniosek o egzekucję komorniczą, w Sądzie Okręgowym przedstawiamy:

  • formularz wniosku o uznanie, stwierdzenie wykonalności lub wykonanie orzeczenia w sprawie zobowiązań alimentacyjnych (do wypełnienia część wskazana w sądzie),
  • wypełniony druk wykazu zaległości alimentacyjnej,
  • odpis wyroku (prośbę o odpis składamy osobno do sądu, który wyrok wydał),
  • wyciąg z orzeczenia (prośbę o odpis skłądamy do sądu, który wyrok wydał),
  • skrócony akt urodzenia dziecka,
  • podanie.

Aby móc starać się o wypłatę alimentów z Funduszu Alimentacyjnego, w pierwszej kolejności należy złożyć oficjalny wniosek o przeprowadzenie egzekucji komorniczej w Sądzie Okręgowym. Jeśli ta okaże się bezskuteczna, po dwóch miesiącach od złożenia dokumentów o egzekucję, możemy złożyć wniosek o wypłatę środków z funduszu. 

>>> Czytaj też:

Bezpieczne raczkowanie: jak zabezpieczyć dom gdy bobas raczkuje?