Alergia skórna - objawy i leczenie - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Alergia skórna - objawy i leczenie

Alergia skórna - objawy i leczenie

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały promocyjne

Alergia skórna jest prawdziwie uciążliwą dolegliwością, która może dotknąć osoby w każdym wieku, także najmłodszych. Warto wiedzieć jak sobie z nią radzić.

Czynniki alergizujące

Alergie skórne, tak jak wszystkie inne alergie są reakcją organizmu na czynnik go uczulający. Przyczyny alergii nie są jednoznacznie określone. Mówi się często o ich podłożu genetycznym - jeśli rodzice byli alergikami, większe jest prawdopodobieństwo, że organizm dziecka zareaguje alergią na konkretne czynniki. O jakiego rodzaju czynnikach mowa? Często przyczyną uczuleń są zwierzęta domowe, roztocza. Inne czynniki alergizujące pojawiają się w pokarmach, napojach, kosmetykach i środkach chemicznych. Prawdziwie uciążliwie są też uczulenia na pyłki roślin, które mogą dawać objawy przez długie miesiące.

Alergie skórne

Alergia może objawiać się w różny sposób, w zależności od tego, w jaki sposób alergeny oddziałują na organizm. Częste są objawy ze strony układu oddechowego - duszności, katar, drapanie w gardle. Pojawiają się także dolegliwości układu pokarmowego - biegunki, bóle brzucha. Bardzo uciążliwe są również alergie skórne. Mogą mieć charakter przewlekły, wtedy dochodzić może także do stanów zapalnych skóry. Swędząca wysypka, bąble powodują, że alergik stale się drapie, tworzą się ranki na skórze, które łatwo jest zakazić. Alergie skórne mogą mieć też gwałtowny, jednorazowy przebieg i objawić się w postaci tak zwanej pokrzywki - wtedy nawet na całej powierzchni ciała pojawiają się swędzące, wypukłe, "rozlane" czerwone plamy. Takie uczulenie trzeba szczególnie obserwować - alergik może zacząć puchnąć, mieć trudności z oddychaniem i wtedy należy zareagować bardzo szybko.

Leczenie alergii skórnych

Jest wiele metod leczenia alergii, większość z nich ma zadziałać objawowo. Przede wszystkim - należy zaprzestać używania czy też spożywania tego co nas uczula. Z wysypką, egzemą powstającą w wyniku alergii można radzić sobie lekami antyhistaminowymi, doraźnie także rozpuszczalnym wapnem. Na skórę poleca się maści sterydowe, które szybko złagodzą objawy. Nie powinno się ich jednak stosować przewlekle. W przypadku pokrzywki, konieczne może być również podanie zastrzyku ze sterydów, albo nawet całej ich serii.

Więcej informacji na temat alergii skórnych znaleźć można na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

Najnowsze komentarze

  • 95.160.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    świerzbem można się łatwo zarazić, u mnie dzieci przyniosły z przedszkola i po 2 tyg. już też miałam wysypkę
  • 83.31.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    wszystko to brzmi jak swierzb lub azs. przy swierzbie wysypka ma takie przeczosy, wiec latwo rozpoznac.
  • 95.160.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    a może ten świąd nasila się w nocy? bo u mojego syna podobna wysypka, ale właśnie nie może spać i się drapie..