Afty u dzieci to bolesne nadżerki, czyli ubytki w jamie ustnej. Mają one postać białej lub szarej plamki otoczonej czerwoną, zapalną obwódką. Pojawieniu się aft może towarzyszyć powiększenie się węzłów chłonnych. Afty u dzieci przeważnie występują pojedynczo, ale mogą się też pojawić w grupach. Łatwo je wtedy pomylić z opryszczką. Jednak przyczyną ich powstawania nie są wirusy, tak jak w przypadku opryszczki, nie są więc zakaźne, nie da się nimi zarazić.
Afty u dzieci mylone są także z pleśniawkami, które wywołują jednak grzyby – drożdżaki. Pleśniawki to widoczny w jamie ustnej dziecka biały nalot bez czerwonej obwódki zapalnej, wyglądem przypominający twarożek. Nie są one również tak bolesne dla dziecka jak afty.
Afty u dzieci – przyczyny
- niedobory odporności,
- stres, przemęczenie,
- choroby zębów – próchnica, kamień nazębny, ząbkowanie, wyżynanie się ósemek,
- infekcje wirusowe gardła,
- mechaniczne urazy błony śluzowej – przygryzienie, podrażnienie podczas szczotkowania zębów,
- obgryzanie paznokci, długopisów lub ołówków
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- alergie, przede wszystkim na gluten,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- kuracja antybiotykowa,
- używanie pasty z dodecylosiarczanem sodu,
- niedobory witamin z grupy B (głównie kwasu foliowego i witaminy B12) oraz cynku i żelaza,
- niewłaściwa dieta - spożywanie zbyt dużej ilości soli i produktów wysoko przetworzonych zawierających konserwanty,
- skłonności genetyczne,
- aparat ortodontyczny lub proteza, które podrażniają delikatne okolice jamy ustnej.
Afty u dzieci – domowe sposoby
Afty można leczyć preparatami z apteki dostępnymi bez recepty w postaci żeli, płynów do płukania jamy ustnej, spreyów aplikowanych na trudno dostępne miejsca czy maści. Możesz również zastosować naturalne, domowe sposoby na afty u dzieci.
- ziołowe płukanki – z szałwii, rumianku, nagietka lekarskiego, łopianu lekarskiego oraz czerwonej koniczyny. Maluchowi od razu przyniosą ulgę, bo działają łagodząco i ściągająco.
- torebka herbaty – zaparz czarną herbatę, a odciśniętą, przestudzoną torebkę przyłóż do afty. Zawarta w herbacie tiamina działa ściągająco, antyseptycznie i przeciwbólowo.
- woda utleniona – odkaża i przyspiesza gojenie ranek. Możesz nałożyć ją na patyczek kosmetyczny lub wacik i przykładać do zmienionego miejsca lub rozcieńczyć w proporcji 1:4 (1 część sody na 4 części wody) i płukać nią całą jamę ustną.
- soda oczyszczona i sól – rozpuść pół łyżeczki soli w szklance wody i płucz nią usta. Z sody natomiast zrób gęstą pastę – do niewielkiej ilości sody dodaj kilka kropli wody – i nałóż ją na afty.
- woda różana – odwar z wody różanej powstaje w czasie gotowania płatków róży. W ten sposób przygotujesz domową płukankę do jamy ustnej.
Afty u dzieci – leczenie
Leczenie polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników drażniących. Nie podawaj więc dziecku gorących napojów i potraw, do przygotowywanych posiłków nie dodawaj ostrych ani kwaśnych przypraw, zrezygnuj z soli, owoców cytrusowych, soków
Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu żeli, płynów itp. do miejscowego łagodzenia stanów zapalnych w jamie ustnej wywołanych przez pojawienie się aft. Możesz je zastąpić wyżej podanym leczeniem domowym. W przypadku rozległych, trudno gojących się i nawracających aft u dzieci konieczne może okazać się leczenie sterydami, podawanie środków immunostymulujących oraz uzupełnienie niedoborów witamin. W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania i zastosuje właściwe leczenie.
CZYTAJ TEŻ:
Przed-ząbkowanie czyli swędzące dziąsła niemowlaków>>