9 miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

9 miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi?

9 miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Logan Cameron on Unsplash

9-miesięczne dziecko już świetnie raczkuje. Bardzo szybko się przemieszcza, trzeba na nie teraz wyjątkowo uważać i pochować wszystkie rzeczy, które znajdują się w jego zasięgu, a mogą stanowić zagrożenie.

Pierwszy rok życia dziecka oznacza niezwykle wiele zmian. Co chwila obserwujemy nowe umiejętności, które rozwija i udoskonala niemowlak. Często szukamy potwierdzenia czy wszystko przebiega o czasie. To ważne byśmy nie przyspieszali niektórych umiejętności, tylko dlatego, że inne dziecko już to robi. Jednak warto być czujnym, by czegoś nie przegapić. Jedną z umiejętności, na którą czekają rodzice jest np. korzystanie z nocnika. Jednak na to jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Musimy jeszcze poczekać przynajmniej 1 rok. Teraz maluch zaczyna świetnie ćwiczyć motorykę precyzyjną, czyli dobrze wychodzi mu chwytanie nawet małych paproszków z podłogi - dlatego tak ważne jest to, żeby zabawki były pozbawione drobnych elementów, które łatwo oderwać i włożyć do buzi.  

Zazwyczaj w 9. miesiącu pojawiają się kolejne 2 ząbki - górne, boczne siekacze (tzw. “dwójki”) – dlatego rozszerzając dietę zaczynamy podawać większe kawałki miękkiego jedzenia, które maluch musi chwilę żuć i w ten sposób wzmacniać żuchwę.

Spis treści: 

9. miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny

9. miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy

9. miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój 9-miesięcznego niemowlaka

9. miesiąc życia dziecka: co może niepokoić rodziców 9-miesięcznego niemowlaka

9. miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny

  • 9-miesieczny niemowlak rośnie już wolniej niż do tej pory. Przeciętnie jest dłuższy o ok. 15 cm niż noworodek i zmieniają się proporcje jego ciała. Ręce i nogi stają się dłuższe, a główka mniejsza - ciało wygląda bardziej proporcjonalne. 

  • W 9. miesiącu życia maluch raczkuje znakomicie. Przemieszcza się bardzo szybko, więc trzeba go bacznie obserwować. Raczkowanie jest niezwykle ważnym etapem w rozwoju dziecka, nie należy wiec go skracać i zachęcać do chodzenia. Malec sam zdecyduje, kiedy będzie gotowy do chodzenie. Czasem zdarza się, że dziecko pomija etap raczkowania i od razu próbuje chodzić. Czym innym jest stawanie w łóżeczku i przy każdym meblu, który gwarantuje stabilność. 9-miesieczny maluch trzymany za dwie rączki zazwyczaj potrafi swobodnie stać. Jeśli w wieku 9 miesięcy niemowlak nie podejmuje prób wstawania, to nic - może zacząć to robić w 10. lub nawet 11. miesiącu życia.

  • Pod koniec 3 kwartału większość maluchów potrafi przez chwilę stać. Mimo trzymania się mebla czy szczebelków niepewnie się buja – oznacza to, że nie wie jeszcze jak się jeszcze prawidłowo ustawić, gdzie znajduje się środek ciężkości.

  • Do tej pory rozszerzając dietę, dawałaś dziecku papki. Teraz jest czas na wprowadzanie rozdrobnionego (np. lekko zblendowanego) mięsa i rozdrobnionych widelcem warzyw i owoców, czyli takiej formy pokarmu, którą maluch może żuć >> Rozszerzanie diety niemowlaka

  • Maluch rozwija zmysł dotyku i coraz lepiej wychodzi mu podnoszenie drobnych paproszków i przedmiotów z podłogi. Nadal wkłada je do buzi, więc ważne jest by na podłodze nie znajdowały się elementy niebezpieczne dla jego zdrowia. 

  • Zmysł słuchu także dojrzewa i poza wyraźnymi dźwiękami maluch zaczyna interesować się cichymi odgłosami i szeptanymi słowami.

9. miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy

9-miesieczny maluch nadal najbardziej lubi przebywać z mamą, ewentualnie z osobami, które dobrze zna - pozostałymi domownikami lub nianią. Niemowlę boi się zostawać samo, kiedy tak się stanie wpada w płacz - jeszcze nie potrafi inaczej przekazać swoich obaw. Do płaczu doprowadza je wyjście z mamy z pokoju zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem podczas usypiania >>> Usypianie dziecka

W 9. miesiącu życia maluch zaczyna rozumieć, że do poznawania świata może wykorzystywać wzrok, słuch i dotyk. Nadal wkłada nowe przedmioty do buzi, jednak coraz częściej im się przygląda się, ściska i obraca w rączkach.  

Wyraźnie widać, że 9-miesieczny maluch lubi towarzystwo mamy. Okazuje to przytulając się, chętnie dając buziaki, jednak w stosunku do obcych zachowuje rezerwę, bezpiecznie trzymając się jak najbliżej mamy. Początkowo nieufny i skłonny do płaczu, po zaakceptowaniu “nowego” chętnie się bawi i śmieje, nieustannie zaczepia.

Coraz częściej i lepiej umie naśladować mimikę i gesty osób z którymi najczęściej przebywa. Chociaż malec nie potrafi jeszcze mówić, szacuje się, że rozumie znaczenie ok. 30 do słów. Potrafi także wykonać proste polecenie, np.: chodź tu, podaj mi zabawkę. Póki co, rozmowa to raczej nasz monolog, ale 9-miesięczne dziecko próbuje odpowiadać pojedynczymi sylabami oraz zaczyna wskazywać przedmioty, zwierzęta lub osoby pokazane na obrazkach - np. w książeczkach dla dzieci. To teraz usłysz pierwsze “ba” oznaczające “bach” kiedy upuści zabawkę albo “da” kiedy chce, żeby mu podać zabawkę.

>>> Czytaj też: Dom bezpieczny dla małego dziecka - TOP 4 ZASADY!

9. miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój 9-miesięcznego niemowlaka

  • 9-miesięczne dziecko lubi pierwsze zabawy w chowanego, ale takie, kiedy to ono zostaje schowane. Może malucha przykrywać pieluszką albo szalem i pytać: gdzie jesteś? Kiedy zaczyna z siebie ściągać przykrycie oznacza, że nabiera samoświadomości, wie o kogo chodzi, i że zdjęcie nakrycia sprawi, że będzie widoczny. 
  • Dziecko w tym wieku bardzo potrzebuje pochwał, kiedy coś dobrze zrobi, rozpozna, trafnie uda czyjąś minę. To bardzo stymuluje do dalszego rozwijania nowych umiejętności i doskonalenia już posiadanych. 
  • Warto do maluszka dużo mówić, prosto i wyraźnie, np.: daj, bach, mama, tata, lala, auto, ale bez zdrobnień. Szybko zorientujesz się, co oznaczają wymawiane przez malała sylaby. 
  • Maluch lubi teraz zabawki wydające dźwięki - piszczące, dzwoniące, udające dźwięki pojazdów i zwierząt. 

9. miesiąc życia dziecka: co może niepokoićrodziców 9-miesięcznego niemowlaka

W wieku 9 miesięcy dziecko może nieco stracić apetyt. Spowodowane jest to tym, że dookoła jest mnóstwo rzeczy, które je interesują i szkoda czasu na jedzenie. Dotyczy to także karmienia piersią. Dobrze więc w tym czasie karmić dziecko w miejscu spokojnym, gdzie nie rozpraszają go niepotrzebne bodźce.

Mamo, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Bacznie je obserwuj, a ewnentualne wątpliwości wyjaśniaj ze specjalistami podczas wizyt bilansowych. 


Bibliografia: 

  1. Pierwszy rok życia dziecka - Eisenberg A., Murkoff H. E., Hathaway B.S.N.,Rebis, Poznań 1999 

  2. Psychologia dziecka, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995