6. Suwalskie Teatr-Akcje 2011 – Na Południe - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

6. Suwalskie Teatr-Akcje 2011 – Na Południe

Już od czwartku 4 sierpnia 2011 rozpoczynają się 6. Suwalskie Teatr-Akcje 2011 - Na Południe! W programie tegorocznych Teatr-Akcji są spektakle, akcje performatywne, koncerty i filmy tworzone przez artystów z krajów na południe od Polski lub zainspirowane śladami kultury południowej Europy na Suwalszczyźnie i Podlasiu. Festiwal potrwa od 4 do 15 sierpnia.

Pierwszego dnia 6. edycji suwalskiego festiwalu (czwartek, 19:00) będzie można poznać siedzibę organizatorów imprezy – i to w nietypowy sposób. Teatr-Akcje rozpoczną się wydarzeniem „Koszarty 2”, czyli szeregiem działań performatywnych i teatralnych, wpisanych w przestrzenie siedziby Teatr-Akcji przy ulicy Sejneńskiej 18. Przestrzeń znajduje się w budynku dawnych carskich koszar, a będą ją oodkrywać i eksplorować sami organizatorzy festiwalu - członkowie Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” i Teatru Form Czarno-Białych „Plama” oraz przyjaciele.

To wydarzenie to jednak tylko przedsmak festiwalowych atrakcji. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowane jest na piątek na 19:00. Wtedy w siedzibie Teatr-Akcji zagrają polski Tygiel Folk oraz zagraniczna gwiazda – Dubioza Kolektiv z Bośni i Hercegowiny. Bośniacki zespół reprezentuje gatunek hip-hop z domieszkami reggae, dub'u, rock'a i bałkańskiej muzyki folkowej. W swoim dorobku ma pięć albumów. Co ciekawe, polski support także inspiruje się tradycyjną muzyką bałkańską.

W sobotę o 20:00, także w siedzibie festiwalu, będzie można zobaczyć spektakl dla dzieci i dorosłych "Podróż nocna do szlachetnego miejsca". To tegoroczna produkcja Teatr-Akcji, czyli wydarzenie, przygotowane specjalnie na festiwal. Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Donner, a scenografię zaprojektowała Karina Sosnowska.

-       Jest to spektakl - podróż, w którą zabieramy widza wraz z tatarskim bohaterem Batrybekiem, do światów, za którymi tęsknią i po których błąkają się jego dusza, cień i oddech – zapowiadają twórcy.

W niedzielę festiwal przeniesie się poza mury swojej siedziby, a widzowie będą mogli zobaczyć efekty zajęć w Pracowni Działań Performatywnych, prowadzonej od maja przez Krzysztofa Dziemiana. Na suwalskim dworcu autobusowym o 21:30 odbędzie się produkcja pracowni „PKS Performatywnie”. Organizatorzy na razie nie zdradzają, jak dokładnie będzie wyglądała akcja. Festiwal na dworcu PKS pojawi się po raz pierwszy w swojej historii (w przeszłości wydarzenia Teatr-Akcji organizowane były m.in. suwalskich w parkach miejskich, w podwórkach przy ul. Kościuszki, na nieistniejącym bazarze na osiedlu Północ czy na Kaczym Dołku – niewielkich terenach zielonych na jednym z blokowisk). 

W programie festiwalu są nie tylko spektakle, koncerty i akcje performatywne, ale też warsztaty teatru fizycznego i pieśni bałkańskich. Na pierwszy cykl nie ma już miejsc, natomiast do końca tygodnia można się zgłaszać na warsztaty muzyczne, które odbędą się w dniach 8‑10 sierpnia w suwalskim ROKiS-ie (Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki). Zgłoszenia, zawierające nazwę warsztatu, imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, krótki opis wcześniejszych doświadczeń artystycznych, wiek i motywację do udziału, należy przesłać  na adres biuro@niepodrodze.org. Wstęp na wydarzenia festiwalowe oraz warsztaty jest wolny.

 

Suwalskie Teatr-Akcje odbywają się po raz szósty, natomiast tegoroczna edycja jest drugą międzynarodową. W zeszłym roku na festiwalu, zatytułowanym „Na Wschód”, można było podziwiać artystów zza wschodniej granicy Polski. Najdalsi goście przybyli do Suwałk z Petersburga, byli też twórcy z Mińska, Brześcia, Kijowa, i Drohobycza (Ukraina).   Podczas tegorocznej edycji Teatr-Akcji zbliżamy się już do półmetka międzynarodowego cyklu – przed nami jeszcze festiwale „Na Zachód” oraz „Na Północ”. Podczas każdej międzynarodowej edycji organizatorzy nie tylko pokazują najciekawsze zjawiska artystyczne z innych krajów (niektórzy twórcy występują w Polsce pierwszy raz), ale także poszukują lokalnych związków z historią i kulturą innych narodowości, kiedyś zamieszkujących obecne pogranicze polsko-litewsko-rosyjskie. Związki ze wschodem można było odszukać dosyć łatwo, powiązania z kulturą południa będzie można odkryć podczas tegorocznej odsłony festiwalu.

Zapraszamy na www.teatr-akcje.pl. Do zobaczenia na Teatr-Akcjach!