Peeling ( od angielskiego peel - zedrzeć, złuszczać, obrać) to słowo, które kojarzy nam się przede wszystkim z kosmetykiem majacym właściwości złuszczajace i oczyszczające naskórek. W żelowej lub kremowej formule kosmetyku zawarte są zazwyczaj granulki: drobne lub większe w zależności od tego, jak głęboko chcemy skórę złuszczyć i oczyścić. ( mówimy wtedy o peelingu drobnoziarnistym i gruboziarnistym).Jako właściwości peelingu są wymieniane także: poprawa kolorytu skóry, poprawa krążenia, efekty odmładzajace i regenrujące. Taki peeling można bez problemu zrobić sobie w zaciszu domowej łazienki przy uzyciu odpowiedniego kosmetyku, jednak jeśli problemy z naszą skórą są poważniejsze, jak np. blizny potrądzikowe, bardzo mocne przetłuszczanie się skóry, suchość, warto wybrać sie na profesjonalny zabieg peelingu.
Peelingi jakie mamy i stosujemy w warunkach domowych to tak naprawdę tylko namiastka prawdziwego zabiegu peelingu, jaki wykonuje się w gabinetach kosmetycznych bądź dermatologicznych. Zabieg ten ma na celu usunięcie zmian chorobowych bądź też wad kosmetycznych umiejscowionych w warstwie naskórka, a niekiedy także w skórze właściwej.
Wyróżniamy kilka metod i kilka odmian peelingu.
Ze względu na głębokość zabiegu:
- peeling kosmetyczny obejmujący warstwę rogową naskórka (najpłytszy)
- peeling powierzchniowy docierający do warstwy brodawkowej skóry
- peeling średni nakierowany na wyższą warstwę siateczkową skóry
- peeling głęboki docierający aż do środkowej warstwy siateczkowatej skóry (najgłębszy).
Ze względu na metodę zabiegu:
- peeling fizyczny - laserowy, zamrażanie CO2 lub podtlenkiem azotu
- peeling chemiczny - z zastosowaniem kwasu trójchlorkowego (TCA), kwasu glikolowego, kwasu salicylowego, roztworu Messnera, blue i yellow peel
- peeling mechaniczny - inaczej dermabrazja lub mikrodermabrazja
- peeling enzymatyczny - przy uzyciu enzymów uzyskiwanych z niektórych roślin (np. papai)
- peeling mieszany - z zastosowaniem różnych metod np. fizycznej z mechaniczną.
- peeling kawitacyjny - to pewna nowinka kosmetyczna polegajac anaoczyszczaniu skóry ultradźwiękami.
Jak widać różnorodność jest duża, a sam zabieg peelingu ma rzeczywiscie dobroczynny wpływ na naszą skórę i cały organizm, dlatego warto choć raz-dwa razy w tygodniu wykonywać ten zabieg w domowej łazience.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.