Ciemieniucha czyli żółta skorupka tworząca się na owłosionej skórze głowy niemowlęcia nie jest groźna, ale wygląda nieładnie i czasem sprawia kłopoty.
U niektórych dzieci w pewnym czasie po urodzeniu na główce pojawiają się grube żółtawe łuski przypominające strupy. Bywają nieliczne, ale mogą pokrywać niemal całą głowę. Czasem pojawiają się także na brwiach. To ciemieniucha, która tworzy się wtedy, gdy gruczoły łojowe natłuszczające skórę głowy i włosy pracują zbyt intensywnie. Produkowany w nadmiarze łój łączy się ze złuszczonym naskórkiem. W efekcie skóra na głowie niemowlęcia rogowacieje i się łuszczy. Ciemieniucha na ogół nie jest bardzo dokuczliwa. Łuski raczej nie swędzą, ale wyglądają nieestetycznie, a poza tym taka skorupa na głowie utrudnia skórze oddychanie.
Geneza powstawania ciemieniuchy
Przyczyny powstawania ciemieniuchy nie są do końca wyjaśnione. Większość pediatrów uważa, że winna jest niedojrzałość gruczołów łojowych i duża wrażliwość skóry niemowlęcia. Są jednak i tacy, którzy sądzą, że jest ona spowodowana alergią.
Leczenie ciemieniuchy
Jeżeli łusek jest niewiele, najlepszym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy jest codziennie mycie główki niemowlęcia szamponem dla dzieci i częste czesanie szczotką z miękkim włosiem.
Jeśli łuski tworzą twardą skorupę i nie można ich wyszczotkować, warto na noc natrzeć główkę oliwką lub wazeliną czy innym tłustym kremem i włożyć maluchowi bawełnianą czapeczkę. Taki okład pozwoli zmiękczyć ciemieniuchę i następnego dnia po umyciu głowy jej wyczesywanie będzie łatwiejsze. Jeśli występuje konieczność taki zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie aż do osiągnięcia efektu czyli usunięcia wszystkich objawów ciemieniuchy.
Można też wypróbować specjalne preparaty na ciemieniuchę, które są dostępne w aptece bez recepty.
Do mycia głowy dziecka warto też używać tradycyjnego domowego specyfiku – namoczonych w wodzie otrąb, które są dobrym środkiem kojącym i zmiękczającym wrażliwą skórę.
Czego nie wolno robić przy ciemieniusze?
Kategorycznie nie wolno usuwać łusek palcami ani tym bardziej ich zdrapywać, bo może to uszkodzić podrażnioną i delikatną skórę maluszka. Myjąc maluchowi głowę, należy zachować ostrożność i robić to w sposób delikatny. Bez porozumienia z lekarzem nie należy też stosować szamponów przeciwłupieżowych.
Kiedy należy udać się do lekarza z dzieckiem cierpiącym na ciemieniuchę?
Ciemieniucha mija zwykle około trzeciego miesiąca życia (choć wyjątkowo może utrzymywać się nawet do 18. miesiąca). Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem jeżeli:
Lekarz może przepisać dziecku specjalny szampon, który zapobiega powstawaniu łusek, i silnie działającą maść do smarowania główki. Może też rozpoznać lub wykluczyć choroby skórne oraz alergie, które będą dawały podobne objawy jak ciemieniucha.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.