Sonia (2017-11-03 20:57:34)
Dunia (2017-11-03 20:42:49)Sonia (2017-11-03 19:20:53)
Do swiąt BN cena jajek może dojść do 1,15 zl za sztukę. Rozmawiałam dziś z dostawcą. Mamy deficyt jaj na rynku i stąd takie ceny.
Mamy deficyt, bo duzi producenci wysyłają jajka do na zachodnie rynki. A drobni na tym korzystają. A tracimy my konsumenci. Poza tym już w niektórych marketach nie mogą sprzedawać jajek z 3 na przodzie. A głównie takie produkowali duzi producenci.
Z 3 na przodzie? Tego nawet nie wiedziałam... Może takie oznakowania mają w marketach. Ale u nas ( w pracuję tu już chwilę) nie słyszalam o tym..
Każde jajko powinno mieć stempel, a na nim najpierw cyfrę (od 0 do 3), potem symbol państwa (PL) i weterynaryjny numer fermy (jajek można nie stemplować, ale tylko wtedy, gdy się jest właścicielem stadka do 50 kur i sprzedaje na targu).
Najważniejsza, z punktu widzenia konsumenta, jest pierwsza cyfra z oznaczenia widniejącego na skorupce jajka. Dowiadujemy się z niej, w jakich warunkach jest hodowana kura, której jajka będziemy jeść.
oznacza chów klatkowy. Nioski z chowu klatkowego całe życie spędzają zamknięte w klatkach (stojąc jedna na drugiej). Dziobią się nawzajem, chorują, gubią pióra, ranią łapki. Chów klatkowy to jeden z najtańszych sposobów hodowli kur, który nastawiony jest na maksymalizację wydajności i zysku. Zwierzęta karmi się paszą, do której dosypuje się przyspieszające wzrost hormony oraz antybiotyki chroniące kury przed chorobami. Żyjąca w warunkach naturalnych kura znosi ok. 200 jajek rocznie, a „super-kura” na fermie nawet 350!
znamionuje chów ściółkowy. Kura spędza cale życie w zamkniętym pomieszczeniu, karmi się ją paszą, ale przynajmniej może swobodnie się ruszać. Chów ściółkowy dopuszcza trzymanie maksymalnie dziewięciu kur na 1 m². Oznacza to, że na jedną kurę przypada powierzchnia niecałych dwóch kartek A4. Rzeczywistość chowu ściółkowego to tłok, wzajemne okaleczanie się i przenoszenie chorób przez kury. Z takiego chowu pochodzi 7, 4 proc. jaj sprzedawanych w Polsce.
określa hodowlę wolno wybiegową. W ciągu dnia kura chodzi po podwórku, zjada trawę, dżdżownice, a na noc zamyka się ją w klatce.
to chów ekologiczny. Kura biega wolno i kiedy chce, wraca do kurnika. Zimą karmi się ją paszą z certyfikatem ekologicznym.
Na opakowaniu jajek jest jeszcze napis oznaczający klasę: A (jajka przeznaczone do handlu), B i C (do użytku przemysłowego). Powinna być również informacja o rozmiarze. XL, L, M, S to kategoria wagowa, która określa wielkość jajka: XL – bardzo duże (73 g i więcej), L – duże (od 63 g do 73 g), M – średnie (od 53 g do 63 g), S – małe (poniżej 53 g). Pozostałe napisy nie mają znaczenia dla kupującego.