Dlaczego warto czytać legendy?
Legendy to skarbnica naszego narodu, przekazywana początkowo ustnie, dopiero później spisana. Z nich dowiemy się bardzo wiele. To piękne, wspaniałe, często wzruszające opowieści ludowe o dawnych czasach, powstawaniu miast, osad, początkach państwa polskiego. Zawierają elementy cudowności i niezwykłości odnosząc się jednocześnie do wydarzeń historycznych: miejsc, osób, wydarzeń i faktów. Czytając je dzieciom zapoznajemy ich z naszą historią, przedstawioną prosto, jasno i barwnie, zachęcamy do zaznajomienia się z dobrami kultury. Te opowieści są atrakcyjne pod względem formy i języka, wzbudzają zainteresowanie. Elementy baśniowe i nie tylko wpływają na rozwój wyobraźni, stymulują i rozwijają
pozytywnie kreatywność, wyzwalają potencjał twórczy. Podczas czytania każdy zagłębia się w lekturę, stwarza obrazy tego, o czym przeczytał, swój własny świat, uruchamia proces myślenia. Zastanawia się, jak coś wygląda, przenosi do krainy wyobraźni. Czytanie legend rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie, postępowanie innych ludzi.
Stymuluje także rozwój mowy od momentu otaczania go opowiadaniem legend na przykład na dobranoc i słowem czytanym. Buduje wspaniałą więź emocjonalną między rodzicami i ich dziećmi. Takie spędzanie razem czasu jest wskazane dla wszystkich.
Czytanie ich wpływa korzystnie na rozwój osobowości, uwrażliwia na krzywdę ludzką, kształci postawę i charakter młodego człowieka dając przykłady i wzorce osobowe. Kształtuje rozwój moralny i intelektualny dziecka, które szybciej się rozwija i przyswaja nowe informacje. Buduje pozytywny obraz samego siebie. Dziecko zauważa, co potrafi czytając z rodzicem. Zaspokaja chęć poznawania świata i wzbogaca osobowość. Czytanie legend powoduje również poszerzenie zasobu słownictwa, uczy nowych pojęć, zapoznaje z ciekawymi wyrażeniami np: dotyczącymi herbów. Dzięki temu dziecko uczy się poprawnego wyrażania się, zapamiętuje pisownię nawet trudnych wyrazów. Czytanie legend pozwala na zdobywanie wiedzy o świecie - Legendy dotyczące Okrągłego Stołu i króla Artura, poszerzanie wiadomości, zdobywanie informacji, naukę i kształcenie różnych umiejętności np. pisania, techniki i tempa czytania, czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania informacji. To znakomicie ćwiczy pamięć, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Czytanie pięknych, baśniowych 'historii' pozwala na chwilę odprężenia, relaksu, powoduje oderwanie się od szarej rzeczywistości. Może stać się przyjemnością i rozrywką, formą odpoczynku.
Razem z bohaterami przeżywamy różne przygody i rozterki. Czasami nas rozśmieszą, wzruszą lub zasmucą, skłonią do refleksji. Nigdy nie zapomnę, jak moja córcia popłakała się po przeczytaniu jej legendy o hejnale mariackim.
Czytamy je często, bo lubimy. Z pewnością kreują nasz światopogląd i gust czytelniczy, ocenę i postrzeganie pewnych faktów. Osoba znająca legendy wie więcej np: na temat historii, czerpie z książek różnorodne wiadomości, jak ze źródła, jest oczytana.
Pełnią też rolę poznawczą, rozwojową i edukacyjną, niektóre uczą bawiąc. Dostarczają dziecku różnych wrażeń, emocji, wpajają zasady moralne, uczą odpowiedzialności, rozróżniania dobra od zła. Są inspiracją do powstawania bajek, baśni czy filmów. Dzieci chętnie wracają do swoich ulubionych opowieści, bo podobnie jak baśnie owiane są mgiełką tajemniczości, niezwykłości, fantastyki, czasami nawet grozy. Ujmują swą mądrością, przesłaniem, tematyką kolejne pokolenia prezentując postać syrenki, królewny Wandy, złotej kaczki, Haliny Krępianki ....W legendach wiele może się zdarzyć nieprawdopodobnego...
Są też legendy o świętych, przedstawiające ich życie, osobowość, zachowania. Chyba jednak są zdecydowanie mniej popularne, chociaż ciekawe i wyjaśniające różne dogmaty, zawierające pouczenia i wartości moralne, pokazujące istotę dobra. Moim zdaniem jedną z piękniejszych legend o świętych jest opowieść o świętym Mikołaju, czyniącym dla ludzi wiele dobra.
Gdybyśmy legend nie czytali, tej postaci i innych byśmy nie znali...
Dlatego serdecznie zachęcam do poznania tych wyjątkowych, niezwykłych opowieści..