Osobowość dziecka kształtuje wiele czynników: atmosfera w rodzinie, postawy rodziców, więź emocjonalna, a także styl wychowania, jaki panuje w jego rodzinie.
oto trzy style wychowania dzieci:
Styl autorytarny - charakteryzuje się wyraźnym dystansem, dzielącym dziecko od rodzica. Rodzic ma pełnię władzy, on ustala reguły, których nie musi w żaden sposób tłumaczyć.Zadaniem dziecka jest być posłusznym woli rodzica. Zna ono swoje obowiązki, wie, za co może zostać ukarane; wie również, że jest ciągle kontrolowane, jednak nie ma najmniejszego wpływu na ustalane przez rodziców zasady.
Inaczej wygląda wychowanie w stylu demokratycznym, gdzie dziecko jest włączane w proces decydowania o losach rodziny, obdarza się je zaufaniem i emocjonalną bliskością. Dziecko zna swoje obowiązki, ale nie są one narzucone z góry, bez wytłumaczenia i uzasadnienia ich konieczności, lecz przyjęte przez dziecko dobrowolnie lub dla dobra rodziny.
styl liberalny- zakłada on zupełny brak ingerencji rodzica w rozwój dziecka. Jest w nim miejsce na uczucie miłości i akceptacji, nie ma jednak zasad. Rodzice wychowujący dziecko liberalnie uważają, że nie należy w żaden sposób hamować jego aktywności, a jedynie stworzyć mu odpowiednie warunki do zabawy, a potem nauki, zaspokoić jego potrzeby materialne, a ingerować tylko wówczas, gdy dziecko sobie tego życzy.
fakty.wwl
A w jakim stylu wasze dzieci są wychowywane?