Czy można zakazać wyjść prywatnych z pracy? - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek

Czy można zakazać wyjść prywatnych z pracy?

21odp.
Strona 2 z 2
Odsłon wątku: 17808
Użytkownik usunięty
    • Zgłoś naruszenie zasad
    7 lipca 2010, 10:48 | ID: 246251
    Na jakiej podstawie pracodawca może zabronić wyjść prywatnych? Lub ograniczyć je w ten sposób, że skorzystać z przepustki można tylko w takie sytuacji kiedy ma się już wyrobione jakieś nadgodziny i przepustka jest formą odebrania nadgodzin? Trochę to nielogiczne bo po pierwsze nadgodziny muszą być zlecone i nie da się ich wyrobić na zapas bo muszą zostać rozliczone w określonym czasie (miesięczny okres rozliczeniowy). A po drugie jak przewidzieć sytuacje nieprzewidywalne kiedy coś się stanie i trzeba wyjść z pracy?
    Mój mężczyzna nr 2
    Użytkownik usunięty
      21
      • Zgłoś naruszenie zasad
      12 lipca 2010, 13:15 | ID: 249184
      Pracodawca nie ma obowiązku udzielania przerw w pracy dla załatwienia prywatnych spraw, nawet jeśli jest to nagły przypadek. Tak jak pisano wyżej,  

      postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Regulamin pracy jest od tego by normować porządek pracy, w tym ewentualne przerwy i ich formę. W zakładzie pracy, w którym nie ma obowiązku wprowadzenia regulaminu pracy, ustalenie elementów organizacji i porządku pracy, w tym sposobu potwierdzania obecności w pracy, następuje w drodze poleceń pracodawcy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca może ale nie musi, wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Przerwę tą wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę. Samowolne niezgłoszenie się pracownika do pracy lub opuszczenie miejsca pracy z uwagi na załatwianie spraw osobistych, nawet w sytuacjach wyjątkowych, bez uzyskania zgody ze strony kierownika zakładu pracy/pracodawcy, jest kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może być przyczyną zwolnienia.

      Kancelaria Adwokacka TOGA w Olsztynie