Mieszkanie gminne , mieszkanie własnościowe????
- Zarejestrowany: 15.02.2015, 20:44
- Posty: 11
Witam:-)
Moje pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego z zasobów gminnych.
To mieszkanie właściwie jest "domem rodzinnym" zasiedlonym przez naszą famile około 20lat temu.
Głównym najemca jest Moja Mama, zameldowany jest tam mój brat, siostra z mężem i synem oraz ja.
Przez wiele lat siostra z rodziną zamieszkiwała tam nie czyniąc żadnych nakładów finasowych na remont. Wieksze zmiany, kosztowny remont z wymianą instalacji, budową nowej lazienki,,łazienki wymiana podłog i tynków został przeprowadzony po jej wyprowadzce ,ze srodków moich i mojego brata.
Ostatnio mój brat wyprowadził sie do mieszkania partnerki, ja od wielu lat mieszkam i pracuje za granicą, odwiedzajac dom zwykle raz w miesiacu.
Cała nasz trójka trójka - dwaj bracia i siostra -utrzymujemy oficjalny meldunek w domu rodzinnym. Kiedyś zastanawialiśmy sie jako rodzina nad wykupieniem na własność tego lokalu. Nie wiem jak bedzie wygladal mój status jako najemcy, oraz status mojego rodzenstwa w przypadku śmierci głownego najemcy- mojej matki( której zyczę wielu lat w zdrowiu).
Jak wyglada sytuacja wykupu takiego mieszkania? Jak zadbac o swoje interesy? Dotychczas włożylem w tem lokal dużo pieniedzy. Ja i mój brat pomagamy mamie utrzymać ten lokal. Co się stanie w przypadku kiedy lokal zostałby wykupiony przed smiercią mojej mamy, z jakimi komplikacjami musze sie liczyć i jak ich uniknąć. Jak wygladają sprawy dziedziczenia.
Nasze kontakty jako rodzeństwa sa skomplikowane.
Pozdrawiam:-)
L
Zobacz więcej: https://www.familie.pl/Forum-10-426/m1192288-0,Mieszkanie.html#ixzz3jaalwTRq
W pierwszej kolejności powinni się Państwo udać do gminy i dowiedzieć się o możliwość wykupu owego lokalu i o warunki jakie muszą być do przy wykupie spełnione.
Zgodnie z art. 34 ust. 1. pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami sprzedaż może nastąpić na rzecz najemcy lokalu mieszkalnego, jeśli najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Niemniej jednak najemca nie może żądać zbycia lokalu na jego rzecz. Najemcy przysługuje jedynie prawo pierwszeństwa w wypadku, gdy właściciel nieruchomości zdecyduje o przeznaczeniu jej do sprzedaży.
W przypadku wykupunieruchomość przed śmiercią mam weszłaby ona w skład majątku mamy, który w razie jej śmierci wchodziłby w skład masy spadkowej. Pańska mama mogłaby tą nieruchomość przekazać np w darowiźnie dla Pana i brata, czy na któregoś z Panów, bądź też sporządzić testament, w którym nieruchomość lub cały spadek zapisała by określonej osobie bądź osobom. W wypadku rozdysponowania nieruchomością przed śmiercią mamy bądź zapisu testamentowego należy liczyć się z dochodzeniem przez pozostałe rodzeństwo zachowku. Możliwość dochodzenia zachowku wyłacza jedynie wydziedziczenie przez spadkodawce osób uprawnionych do spadku z ustawy. Przesłanki wydziedziczenia określone są przez art. 1008 kodeksu cywilnego i musi być wskazana wprost w treści testamentu. Wydziedziczone osoby mogą zakwestionować skuteczność wydziedziczenia.